Niemcy

W przypadku produkcji oleju z nasion konopi ważne było dla nas, aby rolnik i tłocznia oleju pochodzili z tego regionu. Dzięki firmie Ölmühle Walz znaleźliśmy w końcu idealnego partnera w dziedzinie upraw ekologicznych w południowych Niemczech: obecnie cały łańcuch produkcyjny naszego ekologicznego oleju z nasion konopi odbywa się w regionie, w promieniu 300 km od pola do butelki!

staticmap 9

Naturalne, regionalne i zrównoważone

Nasiona konopi o jakości ekologicznej

W malowniczej krainie pagórków i jezior Górnej Szwabii znajduje się rodzinne gospodarstwo ekologiczne, w którym na 80 hektarach uprawia się konopie w sposób zrównoważony, regionalny i ekologiczny. Jako roślina uprawna, konopie bardzo dobrze nadają się do uprawy ekologicznej. Wynika to z faktu, że konopie są mniej wymagające pod względem pielęgnacji i zapotrzebowania na wodę niż inne uprawy. Jest wytrzymała, nie wymaga nawadniania i doskonale nadaje się do płodozmianu.

Nasiona (zwane również orzechami) potrzebne do produkcji oleju konopnego zbiera się od września. Możliwe jest zebranie od 800 do 1000 kilogramów nasion z hektara, a na bardzo dobrych stanowiskach nawet 1500-2000 kilogramów z hektara. Zawartość oleju w nasionach wynosi od 30 do 35%.

W przypadku organicznego oleju z nasion konopi PRIMAVERA testowaliśmy różne odmiany konopi, aby wybrać tę najbardziej odpowiednią do skutecznej pielęgnacji skóry. Nasiona po zebraniu są młócone i suszone, są następnie dostarczane do Ölmühle Walz – naszego nowego partnera w zakresie upraw ekologicznych w Schwarzwaldzie, który od 1832 r. przetwarza nasiona, orzechy i owoce na wartościowe oleje. Z nasion konopi tłoczy się tam cenny olej.

Tak jak 100 lat temu

Tłoczenie na zimno z wykorzystaniem energii wodnej

Filozofia firmy Ölmühle Walz zawsze opierała się na tradycyjnym pozyskiwaniu oleju. Napędzane wodą prasy, działające od 1919 roku i ważące kilka ton, po ponad 100 latach nadal działają bez zarzutu. Dzięki temu nasiona mogą być przetwarzane w możliwie najdelikatniejszy sposób, co pozwala zachować niezbędne kwasy tłuszczowe i substancje towarzyszące, a także oczywiście smak i zapach. Proces tłoczenia trwa dwa razy dłużej, a wydajność jest niska, ale technologia z ubiegłego wieku stała się cechą charakterystyczną olejarni.

Dbałość o najwyższą jakość

Nasiona konopi są ręcznie umieszczane w tłoczni i w pierwszym etapie podgrzewane maksymalnie do temperatury ciała. Gdy konsystencja wyciskanych nasion jest odpowiednia, rozpoczyna się proces tłoczenia. Programy dostosowane do poszczególnych nasion sterują poziomem ciśnienia w czasie. Pod ciśnieniem do 350 barów cenny olej tłoczony na zimno, wypływa bardzo powoli. Inną zaletą tego delikatnego procesu tłoczenia na zimno jest nie tylko zachowanie substancji odżywczych oleju, ale również fakt, że wymaga on mniejszej liczby etapów pracy i mniej energii, niż w przypadku olejów bardziej przetworzonych w procesie tłoczenia na gorąco.

Specjalne tłoczenie PRIMAVERA

Proces tłoczenia jest specjalnie dostosowany do naszego oleju. W rezultacie uzyskaliśmy lepsze wyniki zapachowe organicznego oleju z nasion konopi PRIMAVERA: jest on mniej aromatyczny, bardziej orzechowy niż trawiasto-zielony, a przez to przyjemniejszy w pielęgnacji skóry. Również w odniesieniu do składników, tłoczenie na zimno zapewnia szczególnie czysty, wartościowy i wydajny olej z nasion konopi.

Dziedzictwo kulturowe UNESCO

W Ölmühle Walz prasy napędzane są wyłącznie siłą wody z własnego pięciometrowego koła wodnego, napędzanego strumieniem młyńskim. Wymagana energia elektryczna jest również wytwarzana przez koło wodne i elektrociepłownię. Połączenie tradycyjnego rzemieślniczego tłoczenia oleju z nowoczesną technologią i zrównoważonym rozwojem jest wyjątkowe: UNESCO uznało rzemieślnicze tłoczenie oleju w młynach wodnych i wiatrowych za niematerialne dziedzictwo kulturowe. 

Impresje
anbaupartner hanf bluete im5
WIEDZA EKSPERCKA NASZYCH PARTNERÓW ROLNYCH

“Aby móc zagwarantować naszym klientom najwyższą jakość, pracujemy w małych partiach ze względu na świeżość. Przed ekstrakcją oleju, nasiona są poddawane testom wizualnym i smakowym.”

Jochen Hättig

Producent oleju

TEN PARTNER ROLNY JEST
EKSPERTEM OD ROŚLIN
DLA NAstępujących ROŚLIN:
Pflanzernglossar kurzbeschreibung hanf

Konopie

Konopie to jedna z najstarszych roślin uprawnych. Pochodzące z Azji Środkowej, uprawiane były również w Europie i przez wieki miały duże znaczenie w Niemczech, np. jako materiał na ubrania, liny, żagle i powrozy. Zawartość odurzającego tetrahydrokanabinolu (THC) w konopiach spowodowała, że w latach 1982-1996 zakazano uprawy cannabis sativa (nazwa botaniczna konopii). Od 1996 r. konopie komercyjne mogą być ponownie uprawiane na ściśle określonych warunkach.

Scroll to Top

-20%

Black Week

Od 23 do 30 listopada

Składając zamówienie wpisz kod: “blackweek