Turcja
Turcja jest krajem przodującym w uprawie róż. Z wyżyn Isparty, położonej 100 km na północ od tureckiego portu morskiego Antalya, pochodzą słynne róże damasceńskie, uprawiane na wysokości 1000 metrów. Rolnicy, którzy uprawiają ten nieliczny region, hodują również wiśnie, jabłka i orzechy włoskie, ale głównym źródłem dochodu są ogrody różane. Projekt Taurus, niedaleko imponujących gór Taurus w Anatolii, dostarcza firmie PRIMAVERA szereg certyfikowanych organicznych specjałów, w tym róże, mirt i tymianek.
staticmap 8

Pachnące ogrody różane w górach Taurus

Nuri Kalay założył Projekt Taurus w 1990 roku, aby wspierać ekologiczne uprawy, które opierają się na tradycyjnych metodach. Obecnie zarządza on pięćdziesięcioma rodzinnymi gospodarstwami w regionie i ściśle współpracuje z lokalnym mistrzem destylacji Ibrahimem.
Popyt na ekologiczną różę jest bardzo duży i często zbiory wyprzedawane są w ciągu kilku miesięcy. Dzięki temu możemy co roku zapraszać do współpracy nowych rolników, którzy wspierają naszą misję, jaką jest dalsza pomoc konwencjonalnym gospodarstwom w przestawianiu się na praktyki ekologiczne.

Nasze róże damasceńskie rosną na malowniczych wyżynach, niedaleko Isparty na południu Turcji. Zamknięte kwiaty są ręcznie zbierane bardzo wcześnie rano, od godziny 5, kiedy zawartość olejków eterycznych jest największa. Zebrane do przepuszczających powietrze jutowych worków róże trafiają natychmiast do lokalnego mistrza destylacji, który wydobywa z nich cenny olejek. Potrzeba 30 świeżych kwiatów róż, aby uzyskać jedną kroplę cennego olejku, od 3 do 5 ton róż, aby wyprodukować 1 litr olejku. Współpraca z firmą PRIMAVERA pomaga wspólnie rozwijać nowe projekty, wzmacniając gospodarkę kraju i wspierając bogatą wymianę kulturową.

Galeria

tuerkei fbox5 jpg
WIEDZA EKSPERCKA NASZYCH PARTNERÓW ROLNYCH

“Podczas zbiorów róż mgła często jeszcze utrzymuje się w dolinie, a słowiki śpiewają swoją pieśń. Nierzadko słowiki gnieżdżą się nawet w przytulnych osłonach krzewów róż. W porze śniadania rolnicy są już zajęci i dostarczają swoje pełne kwiatów róż worki z jutą do ważenia. Następnie świeże kwiaty róż wsypują bezpośrednio do destylarni, gdzie na miejscu odbywa się natychmiastowy proces destylacji. Destylacja róż jest prawdziwą sztuką, która wymaga ciągłego doskonalenia.”

NURI KALAY

Partner gospodarstwa w Turcji

TEN PARTNER ROLNY JEST
EKSPERTEM OD ROŚLIN
DLA NAstępujących ROŚLIN:
myrthe jpg

mirt turecki

Mirt to wiecznie zielony krzew występujący powszechnie w regionie śródziemnomorskim. W naturopatii mirt jest stosowany w przypadku problemów skórnych i dolegliwości układu oddechowego.

Scroll to Top

-20%

Black Week

Od 23 do 30 listopada

Składając zamówienie wpisz kod: “blackweek